Інтегрований урок світової літератури та музичного мистецтва

22.11.2014 18:12

Тема:  ,, ЄДНІСТЬ  МИСТЕЦТВА  МУЗИКИ ТА СЛОВА. Г. ГЕЙНЕ              ,, ЗАДЗВЕНИ ІЗ ГЛИБИНИ …’’   ЗВЯЗОК ІЗ ФОЛЬКЛОРОМ (ПІСНІ – ВЕСНЯНКИ ).

Мета: вчити дітей бачити зв’язок між поезією та народною піснею, дати визначення понять пісня, гармонія, розкрити красу поетичного слова,формувати вміння емоційно, виразно і творчо виконувати пісні, читати поезію; розвивати пам’ять, образне мислення, інтерес до народної творчості, вміння висловлювати думки, навички виразного читання; виховувати любов до природи, до поетичного слова, пісні, естетичний смак.

Тип уроку: засвоєння нового матеріалу.

ХІД   УРОКУ

1.     ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Вітання, перевірка готовності класу до уроку.Оголошення теми уроку.

Душі прекрасні поривання

Поезія землі не вмре ніколи.

Дж.Кітс

2.     МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Людина народжується для щастя. У це вірить кожен із нас. А що таке щастя? Які асоціації у вас виникають, коли чуєте це слово?

,, Асоціативний кущ ’’

 
   

В сиву давнину дослідження явищ природи стало основою для прислів’їв, приказок, загадок. Давайте і ми відгадаєм загадки про природу (загадки на слайдах, відгадка – малюнок).

1.     Коли нема – чекають, коли прийду – втікають. ( Дощ )

2.     Зайде в дім – не виженеш дрючком, прийде час – сам втікає. ( Промінь сонця ).

3.     Взимку ковзанкою стану, ну а влітку я розтану. ( Лід )

4.     Одне біжить, друге – лежить, а третє – нахиляється. ( Річка, берег, верба )

5.     Біле борошно поле вкрило. ( Сніг )

6.     У срібному кожушку чабан ягняток пасе. ( Місяць, зірки )

7.     Веселе коромисло через річку повисло. ( Веселка )

Нехай ця веселка налаштує нас на романтчний, чарівний лад та допоможе з гарним настроєм.

3.     АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Словник термінів

1.     Опис природи в художньому творі – це пейзаж.

2.     Образний вислів, який вживається в переносному значенні й грунтується на уподібненні одного предмета чи явища іншому – це метафора.

3.     Те, про що йдеться в художньому чи музичному творі – це тема.

4.     Основна думка художнього чи музичного твору – це ідея.

5.     Іншомовне зображення рис характеру, поведінки, взаємин людей і явищ суспільного життя – це алегорія.

6.     Різке протиставлення пов’язаних між собою героїв, становищ, характерів, душевних чи природних станів – це антитеза.

7.     Один із засобів поетичного мовлення, художнє означення, що підкреслює характерну рису, визначальну якість предмета чи явища – це епітет.

8.     Співзвучне закінчення віршованих рядків – це рима.

9.     Рівномірне чергування наголошених і ненаголошених складів або тривалостей у музиці – ритм.

10.                        Умовне позначення якого – небуть предмета, поняття або явища – це символ.

      ЖИТИ ЩАСЛИВО І ЖИТИ У ЗЛАГОДІ З ПРИРОДОЮ – ОДНЕ Й ТЕ Ж САМЕ.
                                                                                                          Л.СЕНЕКА

Чи згідні ви із таким твердженням філософа?

Людина і природа – одне ціле, лише в гармонії вони почуваються щасливими.

Робота у зошитах

ГАРМОНІЯ – співзвуччя;  злагоджене звучання, приємне для слуху; взаємна відповідність якостей ( предметів, явищ, частин).

Мистецтво впливає на людину по різному.Давайте з вами послухаємо як саме.

(перегляд відеофрагменту  ,, Вплив мистецтва '' )

Музика відтворює звукову картину світу. У багатьох творах композитори та поети оспівують красу природи. Її образи глибоко проникли у мистецтво. Якщо порівняти мову музики та мову живопису, то знайдемо багато подібного.Однак мелодія чи картина сприйматимуться лише тоді, коли автор зуміє відповідними засобами відтворити сюжет, образний зміст і внутрішні почуття.

(перегляд відеофрагменту  ,, Музика та живописні образи ‘’ )

(перегляд відеофрагменту ,, Розповідь про картину О. Шовкуненка ,, Весна ‘’ )

В.Сухомлинський ,, На світі є не тільки потрібне й корисне, є ще й прекрасне. Перед людиною відкрилась радість життя, тому, що вона почула шепіт листя і пісню цвіркуна, журчання весняного струмка і срібні переспіви жайворонка в спекотному літньому небі, тремтливий дотик сніжинок і стогін заметілі, ніжне хлюпотіння хвиль і урочисту тишу ночі,почула і затамувавши подих, слухає сотні і тисячі літ чудову музику життя. ’’ Відображення природи в мистецтві є завжди багатозначним – і в цьому невмируща сила літератури, музики, живопису.

4.     СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

А як же засобами слова, літератури передає красу весняної природи німецький поет Г.Гейне, який тонко заглиблюється не тільки у світ природи, а й у глибини свого серця.

1. Виразне читання віршів.

2. Визначення теми вірша.

Тема: зображення весняного пейзажу й почуттів людини, змальовування яскравої картини весни, відродження душі.

Ідея: ( утвердження духовного оновлення, прагнення до щастя, гармонії )             

-         уславлення краси весняної природи, її пробудження;

-         прагнення ліричного героя жити в гармонії з природою;

-         висловлення любові до рідного краю.

3. Епітети.

-                      тихої печалі                  -        настрій замріяності, легкий сум;

-                      мила пісенько      -        відтінок ніжності, легкості;

-                      сад зелений          -        вказує на час, бадьорий настрій.

4.Метафори.

- задзвеніли із глибини тихої печалі – перенесення від стану печалі до радості.

- пісенько – дзвени, линь, знайди той дім, троянду привітай – пісенька виступає в ролі посланця весни, оживляє природу, робить її близькою людині.

Крім літератури близьким та надзвичайним скарбом нашого народу завжди була пісня. Українці співали її в будень і в свято, в рідному домі та на чужині, виливали свою радість і тугу. Поезія Гейне є надзвичайно мелодійною. На музику покладено близько 1500 віршів. Його вірш ,, Коли розлучаються двоє’’ поклав на музику український композитор М. Лисенко – основоположник української класичної музики, створивши пісню – романс.

 Давайте з’ясуємо що ж таке пісня. Пісня – це словесно – музичний твір призначений для співу.

У давні часи люди вірили: якщо дружно покликати весну, радіти її наближенню, то вона настане швидше. Закликання весни відтворені у багатьох українських народних календарно – обрядових піснях, що називають -  веснянками.

 Давайте послухаємо веснянку ,, Благослови мати '' і вивчимо її. Слухання та розучення пісні ( робота над літературним  та музичним текстом пісні, чіткою дикцією, звукоутворенням та рухом мело - дії ).

Отже, спів веснянок – це символ чого? ( Зустрічі весни). Символ України – калина. Троянда – символ весни, кохання, отчого дому.

Дібрати епітети: (з епітетів, написаних на підготовлених кольорових пелюстках – листках діти створюють квітку ).

ТРОЯНДА – тендітна, горда, привітна, червона, мила, прекрасна, сумна, ніжна, блакитна, рожева, біла.

5.     ПІДСУМОК УРОКУ

На уроці ми виразно читали вірші про природу, прослухали та розучили пісню – веснянку ,, Благослови мати ’’. Тож спробуємо знайти спільне між віршем та піснею.

«Мікрофон»

Чого нас навчили вивчені літературні та музичні твори про природу? ( помічати красу світу, що нас оточує; бути спостережливими, уважними, вдумливими; надихають до саморозвитку, заглиблення у свій внутрішній світ …; спонукають любити природу і жити в гармонії з нею) 

6.     ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

На основі вірша Г. Гейне скласти невелику розповідь ( 5 – 6 речень) про весну, використавши епітети та метафори.

Презентація Гейне_інтегрований.pptx (813356)